Veckobrev från eleverna

Idag skriver Jason och Nasrine!

 

Denna vecka har vi haft det första utvecklingssamtalet med Jessica. båda vi hade det och det gick super bra. vi snackade lite nya mål och kollade hur det hade gått med våra förra mål.

 

de som har textilslöjd stickar nu med temat ” värmande plagg för huvud, händer eller hals”

och så vill vi verkligen påminna er om hur viktigt det är att ta skolan på allvar. vi är faktiskt här för en anledning, alltså att lära oss. ta vara på det, alla får faktiskt inte gå i skolan i vissa länder. vi vill även påminna om att inte slänga så mycket mat och snälla sluta klaga på att maten är äcklig. Ni kan börja tänka lite på de som skulle vara jätte glada om de bara fick in liten tugga av den maten som ni säger är äcklig, bara för att ni är vana med annpassad mat.

 

med det sagt så vill vi hälsa er alla en trevlig helg! ha det bra!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *