Vecka 41

Vi ska få en klassmedlem. Hon heter Suad och vi tycker det är kuligt att hon ska börja.

Vi har sett film om buggar och en bugg kan t.e.x vara att du har 70% batteri när du stänger av och sen har du bara 10% när du sätter på. Ordet bugg kommer från engelskan bug som betyder insekt. Uttrycket kommer från att det fastande en fluga en gång i en stor stor dator.

Vi hade tre prov idag. Ett i SO, ett i idrott och ett i svenska. Vi har övat till de här proven i flera veckor i klassrummet och i skogen. Totalt har vi haft sex prov den här veckan. Grupp 1 kommer ha ett av de proven nästa vecka.

Vi har börjat skriva på vår fantasyberättelse som är vårt skrivprojekt.

I no har vi börjat bygga bilar. Det är teknikämnet.

Grupp 1 har gjort pannkakor på hemkunskapen. Samma dag som det var pannkakor i skolan på lunchen.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *