Vecka 20 – 4B

Hej på er alla!

Välkomma till åk 4 bloggen. Här kommer vi att ha all information som rör era barn.

Den här veckan har eleverna jobbat bra i alla ämnen. I matten håller vi på att avsluta kapitel 6 som handlar om tidsuppfattning. De har varit jätteduktiga på mattelektionerna och jobbar väldigt effektivt. Nästa vecka börjar vi med ett nytt arbetsområde. I svenskan arbetar de fortfarande med boken Flickan utan minne, här har de fått träna på att läsa och besvara frågor utförligt. Fokus har legat på längre meningar och utvecklade svar. Vi har även arbetat med faktatexter där eleverna själva har fått skriva om sin idol. Även här arbetar vi med att utveckla texten. Det är kul att läsa barnens texter och se hur de successivt utvecklas 😊

Eleverna har i SO arbetat med kartor och väderstreck. I onsdags checkade vi av lite kunskaper med ett prov. Vi har kommit fram till att vi behöver kämpa lite mer med detta arbetsområde. Påminn era barn om att omprov blir nu på onsdag 24/5. Nu hoppas vi att de får alla rätt 👍

Äntligen börjar vi känna av sommarvärmen nu när sommarlovet närmar sig. Vi övar på en sång inför skolavslutningen 13/6 som vi kommer att sjunga tillsammans med 4A.

Vi kommer att vara ute på varje idrottslektion. Vi påminner ännu en gång om att ha med sig idrottskläder på onsdagar och fredagar. Ta med vattenflaska varje dag för att fylla på med vätska under dagen 🌞

VIKTIG INFORMATION:

– På måndag har vi friluftsdag på midgårdsvallen. Vi samlas 08:30 på midgårdsvallen! Alla ska vara ombytta och redo för att tävla mot Steningehöjden i friidrott och fotboll (för de som vill). Vi får mat där på plats och beräknar att sluta dagen ca 13:30. Det kommer enligt väderprognoserna vara varmt på måndag. Ta med vattenflaska! Mat serveras där, till lunch får vi hamburgare 🍔

– Nästa vecka är en kort vecka. På torsdag är det Kristi himmelsfärd, vilket innebör att vi är lediga på torsdag och fredag. Eleverna går alltså bara i skolan Måndag, Tisdag och Onsdag.

 

Trevlig helg!

önskar Marie, Philip och Jonas

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *