Vecka 16

Hej på er!

Vilken fantastisk avslutning på veckan, sol och värme. Årets första idrottslektion utomhus, ljuvligt!

Vi har haft en lärarstudent här under två veckor. Hon hade sin lektion igår som studenter som läser sin första termin ska ha. Hon gjorde en uppgift med eleverna i svenska där de skulle skriva en berättande text till en bild. De pratade om vad de såg på bilden, vad de trodde hade hänt innan och vad som hände sen. De har fått träna mycket på att beskriva den här veckan, utöka sitt ordförråd och använda många beskrivande ord i sina texter så det här blev en perfekt uppgift för eleverna. De märker själva hur mycket bättre en text blir när man förklarar och beskriver så mycket som möjligt.

Vi beslutade oss för att skjuta en vecka på våra tal. Några har inte riktigt hunnit färdigt och vi har pratat mycket om att göra rätt saker på lektionerna och att nyttja studiestödet om man känner att man inte hinner med. Fredag nästa vecka blir den stora ”talar-dagen” och jag hoppas eleverna hinner öva lite hemma för er föräldrar och syskon innan 😉

Jag hoppas att solen fortsätter lysa hela helgen och att ni får en fantastisk sådan. Vi ses och hörs nästa vecka

INFO:

Det var få föräldrar på mötet angående klassens klassresa. Det som framkom som några elever förmedlade var att om man har burkar man kan panta (som eleverna samlar in) och vill skänka dessa pengar till klasskassan kan man göra det genom att swisha Ullis eller sätta in på klasskontot. Hör av er till Ulrika, Norahs mamma, om ni inte vet hur man gör. Klassen gav några egna förslag som de vill framföra till er föräldrar och det var bland annat att man kanske kan sälja Newbody eller Ravellipaket. De vill verkligen komma iväg till Göteborg 🙂

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *