Simtävling för oss – Bästa Fyran!

Jag och Jessica har anmält vår klass till en simtävling i Upplands Väsby som heter Bästa Fyran. Tävlingen går av stapeln 5/4 så det är en stund kvar. Vi har två lag anmälda, fyra personer i varje lag. Hela klassen kommer såklart att åka till Medley badet i Väsby och heja!

Klassen har själva fått välja om de vill vara med om att simma. Varje elev fick rösta fram fyra stycken i klassen. Kriterier för att få vara med i omröstningen var: Studiemotiverad, att man är en bra kompis och en god simmare.

Lag Tessan

Armin, Norah, Braulio och Emilia

Lag Jessica

Emma, Vedad, Hibah och Racha

reserver vid sjukdom: Zilan och Zed

om man vill läsa mer om tävlingen, kika in på länken:

START

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *