Vecka 42

Hej denna vecka är det Christian och Lisa Som skriver blogginläg.

I fredags så var vi med naturskolan i sigtuna museum. vi började dagen med att samlas utanför skolan och sen gick vi till busshållplatsen. Vi tog buss 570 som körde oss till sigtuna. vi väntade en liten stund men sen kom en kille som jobbade på sigtuna museum. Han skulle visa oss runt lite i sigtuna sen skulle vi gå till museumet. vi delade in oss i 3 grupper. En grupp fick gräva och hitta saker under jord, andra gruppen fick göra armband, och tredje gruppen fick göra pankakor. Efter alla grupper hade gjort allt så blev det lunch. Till lunch fick vi grillad korv med bröd. därefter vi åt så delade vi upp os i två grupper, den ena gruppen fick smeda och den andra gruppen fick gjuta. Efter alla var klara så samlades vi och åkte hem.

nästa vecka så ska vi ha matte prov och på tisdag så ska vi börja sälja kakor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *