Information och en vädjan…

Hej på er!
Ett mindre roligt inlägg… Vi har tyvärr fått påhälsning av magsjuka/vinterkräksjuka. Jag vill be er att hålla era barn hemma 48 timmar från det att de blivit friska för att stoppa smittspridningen. Just nu är flera hemma med denna tråkiga sjukdom och för att vi ska stoppa spridningen av den vädjar jag till er att låta barnen vara hemma ett extra dygn. Socialstyrelsen rekommenderar minst ett dygn från det att barnet är helt friskt (alltså inte från det att man blir sjuk) men eftersom vi på en dag fått flera som smittats så ta en extra dag hemma, de får göra nationella proven som är imorgon när de är friska. Stort tack för att ni hjälper oss bli friska och minska smittospridning.

Läs mer här:

https://www.1177.se/Stockholm/Fakta-och-rad/Sjukdomar/Magsjuka—diarre-och-krakningar/

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *